Pokračujeme mesačnou výzvou A-Z a druhou témou pre mesiac február na písmeno B - Beatnik.
Tak táto téma ma z tohto mesiaca inšpirovala a bavila najviac. Najprv ma zaskočila, lebo som presne nevedela, kde mám tento a obdobie zaradiť. Preto po prečítaní pravidiel som si pozrela prvé obrázky na Googli pre inšpiráciu.
Pravidlá pre súťažné kolo B - Beatnik:
Vezmite nás späť v čase a ukážte svoju bábiku, ktorá sa snaží vyniknúť z konformistickej módy a atmosféry konca 50. a začiatku 60. rokov 20. storočia. Ukáže nám ako on/ona hľadá vlastnú cestu sebavyjdrenia prostredníctvom umenia alebo módy. Možno sa zhromažďuje v kaviarni a pozorne počúva čítanie poézie - bežnú aktivitu a horúcu chvíľu času alebo sa zbavuje slušného ženského oblečenia od po kolená šiat a rukavíc pre úzke čierne nohavice (aká odvaha!) a baret.
Od diorámy až po módu sú tu jediné pokyny ako ukázať odvážnosť Vašej bábiky byť odlišná v čase, keď bola zhoda normou.
Tu si môžete pozrieť koláž s fotkami pre prvú mesačnú výzvu.
Ako charakterizovať beatnícku generáciu a toto obdobie?
Po nasatí všetkých možných informácií a fotiek mi zaplo, že túto generáciu a ich hnutie poznám okrajovo zo školy, učili sme sa o nich niečo na strednej škole na hodinách literatúry.
Konkrétne mne najviac hovorilo meno autora Jacka Kerouaca.
Spomenula som si vďaka fotkách aj na film Funny Face s mojou obľúbenou herečkou Audrey Hepburn, kde v jednej časti tohto filmu nosila čisto čierny outfit ako som ja vytvorila pre svoju bábiku.
Niečo odbornejšie a vysvetlenie, kde sa vzali a čo sú vlastne tí beatníci:
Beatnícka generácia je skupina nekonvenčných (netradičných) amerických básnikov z konca 50.rokov a z prvej polovice 60.rokov 20.storočia, ktorí odmietli konzumný spôsob života americkej spoločnosti, atómové zbrane, rasovú, politickú i sexuálnu diskrimináciu ako i všetky tradičné hodnoty - rodinný život i vieru v Boha. Hlásali anarchiu (živelnosť), odstránili sexuálne tabu, žiadali pravdu a nahotu, ktorú povýšili na životný štýl. Označenie beatnicka generácia jej dal vedúci predstaviteľ Jack Kerouac, ktorý je autorom "manifestu beatnikov", ktorou je kniha Na ceste.
Bítnici (angl. beat generation) je hnutie amerických básnikov a prozaikov 50. - 60. rokov 20. storočia, ktorí svojimi dielami i životnými postojmi demonštrovali nesúhlas s prosperujúcoukonzumnou spoločnosťou, v ktorej umenie a kultúra zostali kdesi na okraji. Bítnici boli hnutím vnútorne tak rôznorodým, že akýkoľvek pokus o jeho celkovú charakterizáciu je vopred odsúdený k prehre. Samotné slovo beat sa nedá celkom jednoznačne preložiť. Jednak znamená "zbitý" alebo "unavený životom", ale práve tak znamená "blažený".
Termín bítnik prvýkrát použil Herb Caen z novín San Francisco Chronicle 2. apríla 1958 ako hanlivý termín a pravdepodobne ako narážku na nedávno vypustený sovietsky umelý satelit Sputnik.Obdobne ako niektorí romantickí "vydedenci", prekliati básnici alebo bohémovia, odmietali bítnici kariéru úspešných mladých Američanov, hlásali dobrovoľnú chudobu a živili sa manuálnou prácou, napríklad ako traťoví robotníci, cestári na Aljaške, strážcovia úrody na farmách alebo námezdné sily na železničných prekladištiach. Ich diela vypovedali o pocitoch ľudí z okraja spoločnosti, o beznádeji, depresii, o hľadaní pomyselnej slobody v alkohole, drogách alebo sexuálnych výstrelkoch. Bítnici zámerne šokovali a provokovali - obscénnosťou, vysmievaním sa všeobecne uznávaným hodnotám, predovšetkým oficiálnej morálke. Mnohokrát pritom odkazovali na zenbudhizmus. Za zmienku stoja dva bítnické pojmy. Hipster, teda človek, ktorý sa presvedčil, že sloboda môže existovať jedine mimo oblasti života normálnej spoločnosti. Squares, teda ľudia usporiadaní. Išlo teda o to, aby sa hipster nedostal do sveta squares.
A teraz sa vrátime k tomu ako sme túto tému poňali a vytvorili my dve.
V prvej rade je táto súťaž hlavne o móde a v druhom prípade aj o originálnom nápade.
Po naštudovaní na Pinterese a Googli z čoho má taký správny beatnícky outfit pozostávať, som už presne vedela ako oblrčiem svoje bábiky. Chcela som od začiaku párik a kaviareň.
90% outfitu správneho beatnika pozostáva z čierneho oblečenia, roláku či dlhorukávkového trička alebo pásavého čierno-bieleho trička, úzkych čiernych nohaviciach/legínach, čiernej baretky, balerínach na nohách a okuliaroch.
Baretka a topánky boli jednoznačné, keďže beatnícky móda je voľne inšpirovaná francúzskou módou, baretku a baleríny som si požičala od svojej Barbie Dolls of the World Francúzsky.
Legín mám doma viac po Made to Move jogínskych Barbie bábikách a ešte aj jedny od bábik So in Style. Lenže kde nabrať nejaké čierne dlhorukávkové tričko alebo rolák? A odpoveď bola - musím si ho ušiť! Proste moje bábiky majú ten starý dobrý "ružový" Barbie šatník, ktorý sa im snažím už pár rokov znormalizovať na iné "ľudskejšie" farby. Jediné čierne tričko, ktoré zatiaľ mali bolo okolo krku od Barbie Basic s tvárou Louboutin.
Dioptrické čierne okuliare mám doma ešte zo svojich detských čias. Chlapské boli šedé slnečné okuliare.
Keďže mám pre svojich Kenov pásavé čienro-biele tričko vedela som, že hlavne kvôli tomu musím použiť i chlapa do témy!
Okrem trička som použila i rifle, ktoré sú kratšie, ale pri tejto téme vôbec nevadili.Mám ich aj s tým pásavým tričkom od panáčika Justina Biebera, ktorého som pred rokmi len kvôli outfitu kúpila, obrala a v inom oblečení predala.
Mojou najväčšou výzvou bolo zvládnuť urobiť môj dlho vytúžený kaviarenský stôl so stoličkami. Na Youtube som mala už dva roky uložené jedno video od jednej kreatívnej dievčiny z Ruska, ktorá tvorí nábytky a doplnky pre svoje bábiky Monster High. Vo februári sa mi to kreatívne nahromadilo a Valentín sa mi krížil s tvorbou beatnickej generácie.
Tak pri šití valentínskych šiat sa mi podarilo ušiť i ten čierny rolák. Nemala som doma úplne najvhodnejšiu čiernu látku (a to mám doma 10 sáčkov v rôznych veľkostiach plných látok!). Použila som elatstické pančuchové nohavice, ale na roláku to nie je vidno, drží tvar a našťstie sa nerozťahuje.
Mala som pri šití z neho nervy, 2krát som aj prerábala, ale našťastie som ho zvládla ušiť podľa predstáv.
Chýbalo mi dorobiť ešte náhrdelník, aby som čisto čierny outfit rozbila, lebo síce beatničky nosili minimum šperkov, na fotkách som videla len podobné typy ako som spravila nakoniec i ja.
Dve témy som mala nafotené a s touto treťou som sa potrápila najviac.
Hádajte z čoho som vyrobila kaviarenský stôl a stoličky?
No predsa z papiera a z kartónu. Noha stolu a nohy s operadlami sú točené rúrky kancelárskeho papiera v rôznej hrúbke a veľkostiach. Doska stola, jeho 4 mini nožičky a sedadlá stoličiek sú z takých kartónov, do ktorých sa balia Barbieny (ich všetky krabice), rôzne hračky a pod. Pretože práve táto hrúbka je pritom potrebná. Najprv som urobila stôl, ktorý bol jednoduchejší a stoličky nie a nie stále dokončiť. Buď nebol čas alebo sa mi nedarilo. Zničila som rúrku papiera alebo som bolo na jednej strane hrubšia ako na druhej a pod.
Vo februári som počas tej nechutnej tohtoročnej zimy nachladla i ja a bola som skoro týždeň mimo, čo mi časovo veľmi chýbalo a ešte k tomu má ten februára len 28 dní, keď nie je priestupný rok.
Ostalo mi len tri dni do konca mesiaca, tak som sa konečne schopila a dokončila i stoličky. Celý nábytok som po zlepení stoličiek nafarbila na hnedo a mami mi poradila nech ho aj prelakujem, i keď tá dievčina v inširujúcom videu to s nábytkom nerobila, tá ho však tieňovala, ale tento efekt som nepotrebovala dosiahnuť.
Stoličkám som na sedenie našla látku a mäkkú výplň.
Predposledný deň sa mi podarilo spraviť 4 cigarety v rôznych veľkostiach. Ako popolník mi mami poradila použiť korálku, ktorú mám ešte z útlych detských čias a je taká hlbiša. Mám ju doma v rôznych neónových farbách, modrá bola najviac distingvovanejšia. Do popolníka som nakoniec ešte pridala šedý piesok, (aby zobrazoval popol), ktorý som si zobrala z mačacej podstieľky na záchody.
Ostal mi po týchto všetkých prácach len jeden deň. Vtedy som ešte vyrobila zabudnutú retiazku pre Jacquelline, nedalo mi to a spravila som nakoniec i šľapky pre Johnnyho, pretože typickým znakom u beatnickych mužskkých outfitoch boli i šľapky na nohy.
A vedela som, že tento prvok nikto nepoužije. Dorobila som nakoniec aj dve knihy podľa už minule u mňa spomínanej španielskej zberateľky
Sandry/Bonequa.
Tieto všetky veci, keď som dokončila bolo osem hodín večer, tak som rýchlo sa musela kopnúť do zadku a stihnúť vymyslenú scénu ofotiť, stiahnuť a upraviť fotky a pred polnocou ich nakoniec aj zverejniť. Našťastie Amerika má aj časový posun a ja som túto tému stihlas s odretými ušami splniť.
Možno sa pýtate, že prečo práve kaviareň? Z dôvodu, že sa beatnici stretávali a zhromažďovali práve kaviarňach alebo jazzových kluboch, kde čítali prózu, popíjali kávu, počúvali jazz a hrali na bongo.
Keďže som najmenej 5-krát listovala a študovala fotky beatnickej generácie na Pinterese, tak som natrafila aj na takýto vysoký bubon. Síce pravé bongo má byť malé a dvojité bubny, ktoré je vzájomne spojené, ale ako píšem vyššie, tak som natrafila i na dva obrázky, kde bol len takýto vysoký bubon. Zhodou okolností ho máme doma na dekoráciu v našej obývačke v africkom štýle. Prosím, nevšímajte si na vrchu jeho malé diery, síce doma nechováme hlodavcov, ale naše mačky si niektoré niekedy museli doň zahryznúť.
Niektoré súťažiace dali na stenách i obrazy, plagáty a pod. veci týkajúce beatnikov, ale keďže som nemala príležitosť niečo vytlačiť, tak som zobrala magnetku s motívom kávy, ktorú som si už dávno kúpila s tým, že ju raz dám do našej kaviarni pre bábiky, ktorú raz hádam konečne i dokončím. Základ v podobe týchto dvoch stoličiek a stola už aspoň máme.
Červené šálky s kávou mám od Katky/zmrzlinky, od ktorej som ich dostala do daru pred 2 rokmi na Vianoce. Je to ručná výroba, ale strašne padajú, lebo nie sú celkom dobre zospodu vyformované, čo je škoda.
A pár slov ešte k výberu aktérov. Barbie The Look Sweet Tea Karlička u mňa sa volá Jacquelline sme vybrali ako ženskú protagonisku dosť rýchlo. Ženy beatničky nosili dosť krátke účesy, ale žiaľ takú Barbie s krátkymi vlasmi nemám, lebo sa mi nepáčia krátke vlasy ani u skutočných ženách. Vlastne i jednu Barbie mám, ktorá zobrazuje práve herečku Audrey Hepburn vo filme Prázdniny v Ríme, len tá nemá pohyblivé telo.
Jacquelline mám kratší čas v zbierke, je málo fotená, preto voľba padla práve na ňu. Ako partnera som úplne zamýšľľala dať niekoho iného. Rozmýšľala som ako svojmu Kenovi urobiť a prilepiť len na toto fotenie fúzy a bradu, pritom mi dosť dlhoo trvalo, kým ma napadlo, že ja mám doma jedného výmimočného Kena podľa herca Johhnyho Deppa a podľa z jednej jeho najslávnejších herckých rolí - Jacka Sparrowa a filmu Piráti z Karibiku Ten má prdsa fúzy i špeciálnu briadku.
Zábava nastala ešte pri fotení, keď som chela , aby pre väčšiu dôveryhodnossť mal v ústach cigaretu. Podarilo sa mi tento nápad s realizovať vďaaka obojstrannú pásku. Bola to "sranda", keˇže pre jednu dobrú snímku cigareta x-krát spadla.Nakoniec sa však i zadarilo.
Fotila som na kuchynskom stole s osvetlením 2 lámp a vznikli z toho celkom fajn fotky s tieňovými "hrátkami". S nimi mi to má viac už klubovú atmosféru pivničných priestoroch.
Nábytok s aktérmi Jacquelline s Johnnym som mala i vo svoje robote a tam nechceli uvieriť, že som ho vyrobiť len z papiera. Všetky rekvizity sa im páčili a aj si všetci fotili. Takže i tam zožali úspech.
A z čoho mám stále veľkú radosť je to, že našej
Katke/zmrzlinke tiež vybrali pre prvý mesiac A.Z výzvy. S témou sa krásne vyhrala, aj kreslila plagát a ja vidím, že od poslednej súťaže spred dvoch rokov sa lepšie vypracovala. Säťažnú fotku si môžete pozrieť i u nej na blogu v článku
tu.
Týmto prosím o hlasy aj z a jej fotku, že komu sa jej súťažná Beatnik fotka páči, môže i za ňu hlasovať.
Ď A K U J E M!
Pred koncom fotenia som môjmu páriku dala dole ich okuliare, aby ste ich videli i v normálnom stave. Mami vyhlásila o Johnnyho šedých okuliaroch. že môže pôsobiť aj ako slepec.